Campus Life

Men's Baseball

 

Introduction

Green River has long been a supporter of collegiate baseball in the South Sound region. Since the program’s beginning in 1968, Gator baseball has been competing in the North West Athletic Association of Community Colleges. Green River won the NWAACC Championship in 1975 under the direction of Ron Hopkins and has won seven Western Region title since that time. Most recently, the school won the Western Region title in 1998, 1994, and 1992. However, in 2009 and 2007 Green River qualified for the NWAACC championship tournament finishing third in both events.

Green River baseball has been successful in advancing the careers both collegiately and professionally in the sport of baseball. Several players have been drafted in the Major League draft, and others have received scholarships to participate in NCAA Division I, II and NAIA programs.

Baseball glove and ball

For more information about our baseball program, contact head coach, Brian Embery.

Meet the Team

2017 Roster

#NamePosYRHTWTHometown / High School
1 Takashi Fujiwara RHP SO 5'10 165 Hyogo, Japan / Fukiai
2 Austin Owens UTL FR 5'10 175 Covington, WA / Kentwood
4 Trestan Nakamura OF FR 5'10 175 Pearl City, HI / Pearl City
6 Nick Dammeier C FR 6'0 170 Des Moines, WA / Mt Rainier
7 Josiah Julagay SS FR 5'8 150 Lacey, WA / Timeberline
8 Ezra Lacina C SO 5'11 170 Vashon Island, WA / Vashon Island
10 Adam Scalisi UTL SO 6'0 185 Eugene, OR / South Eugene
11 Zakk Weber UTL FR 6'1 190 Sammamish, WA / East Lake
12 Hayden Stockton C SO 6'0 200 Spanaway, WA / Bethel
13 Lenny Smith 3B SO 5'10 210 Kent, WA / Kentwood
14 Koen Bloom LHP FR 6'1 180 Amsterdam, WA / Sint Joris
15 Max Berger C FR 6'3 205 Ladera Ranch, CA / San Juan Hills
16 Alex Marcussen RHP SO 6'2 195 Bergen, Netherlands / Bergen
18 Travis Layden RHP SO 6'1 210 Federal Way, WA / Federal Way
21 Ikaika Nahaku UTL SO 6'1 195 Auburn, WA / Mountainview
22 Marcus Fielder OF FR 6'3 220 Pasadena, CA / Bellermine Prep
23 Ian Miller OF FR 5'11 195 Issaquah, WA / Issaquah
25 Nick Bowersock UTL FR 5'8 160 Carnation, WA / Cedarcrest
26 Dawson Hallock RHP FR 6'0 190 Gig Harbor, WA / Peninsula
27 Jason Sizemore OF FR 6'3 205 Port Orchard, WA / South Kitsap
30 Tim Adams IF FR 6'6 220 SeaTac, WA / Wet Seattle
Andrew Snook RHP SO 5'11 175 Seattle, WA / West Seattle

Meet the Coaches

Brian Embery, Head Coach

Brian Embery, Head Coach

Coach Embery joined the Green River athletic department staff in spring of 2011. With more than 30 years of baseball coaching experience, Embery has previously coached at National Collegiate Athletic Association II Emporia State University from 1987 to 2003 where his teams earned 458-320 record in his 16 year stint with the Hornets. A five time Mid-America Intercollegiate Athletics Association Coach of the Year award recipient, Embery began his coaching career in the NWAACC at Big Bend Community College from 1985 to 1987. However he first became familiar with the NWAACC when he played for Ron Hopkins on the 1975 NWAACC Championship team for Green River. 

In 2011, Coach Embery led the Gator softball team to an 18-14 record finishing in third place of the Western region and a berth in the NWAACC softball championship tournament.

Schedule

2017 Season

DateOpponentLocationResultTimeRecord
Sun, Feb. 26 @ Bellevue Bellevue Noon / 3:00 p.m.
Fri, Mar. 3 @ Edmonds Edmonds 4:00 p.m. / 7:00 p.m. 
Sun., Mar. 5 Shoreline Meridian Park, Seattle
11:00 a.m. / 2:00 p.m.
Sat, Mar 11 @ Wenatchee Valley Wenatchee
1:00 p.m. / 4:00 p.m.
Sun, Mar. 12 @ Wenatchee Valley Wenatchee Noon / 3:00 p.m. 
Sat, Mar. 18 @ Columbia Basin Pasco 11:00 a.m. / 2:00 p.m.
Sun, Mar. 19 @ Blue Mountain Pendleton, OR   11:00 a.m. / 2:00 p.m.
Sat, Mar. 25 @ Yakima Yakima 1:00 p.m. / 4:00 p.m.
Sun, Mar. 26 @ Yakima Yakima    10:00 a.m. / 1:00 p.m.
  Western Region  
Sat, Apr. 1 @ Pierce Mt Tahoma HS 1:00 p.m.  
Sun, Apr. 2 @ Centralia Wheeler Park 1:00 p.m.
Wed, Apr. 5 Lower Columbia Russell Road - Kent 1:00 p.m.
Sat, Apr. 8 @ Tacoma Tacoma CC   1:00 p.m.
Sun, Apr. 9 Grays Harbor Heritage Park - Puyallup 1:00 p.m.
Fri, Apr. 14 @ Pierce Mt Tahoma HS 1:00 p.m. / 4:00 p.m.
Sat, Apr. 15 Pierce Russell Road - Kent 1:00 p.m. / 4:00 p.m.
Sat, Apr. 22 @ Centralia Wheeeler Park 1:00 p.m. / 4:00 p.m.
Sun, Apr. 23 Centralia Heritage Park - Puyallup 1:00 p.m. / 4:00 p.m.
Sat, Apr. 29 @ Lower Columbia Longview 1:00 p.m. / 4:00 p.m.
Sun, Apr. 30 Lower Columbia Heritage Park - Puyallup 1:00 p.m. / 4:00 p.m.
Sat, May 6 @ Tacoma Tacoma CC 1:00 p.m. / 4:00 p.m. 
Sun, May 7 Tacoma Heritage Park - Puyallup   1:00 p.m. / 4:00 p.m.
Sat, May 13 @ Grays Harbor Abedeen 1:00 p.m. / 4:00 p.m.
Sun, May 14 Grays Harbor Heritage Park - Puyallup  1:00 p.m. / 4:00 p.m.
Note - Times and Locations are subject to change.
Bold text indicates home games. 

For more information contact Bob Kickner, Director of Athletics at 253-833-9111 x 2481

History

Year by Year Record

YearRecordFinishCoach
2016 4-21, 5-34 5th West Brian Embery
2015 8-17, 12-33 4th West, Super Regional Brian Embery
2014 6-19, 9-31 5th West Brian Embery
2013 5-19, 11-32 T-6th West Brian Embery
2012 8-16, 11-26 6th West Brian Embery
2011 11-13, 22-16 4th West Tanner Swanson
2010 14-11, 21-18 3rd West Matt Acker
2009 17-8, 30-16-1 2nd West, 3rd NWAACC Matt Acker
2008 12-13, 19-22 4th West Matt Acker
2007 17-8, 34-18 2nd West, 3rd NWAACC Matt Acker
2006 14-11, 24-19 3rd West Matt Acker
2005 9-15, 19-23-2 4th West Matt Acker
2004 11-14, 20-19 T-3rd West Matt Acker
2003 12-18, 14-26 3rd West Matt Acker
2002 9-21, 11-28 T-5th West Matt Acker
2001 13-14, 16-21 3rd West Denny Oughton
2000 14-14, 17-18 3rd West Denny Oughton
1999 19-11, 21-19 2nd West, T-7th NWAACC Denny Oughton
1998 18-8, 23-17 1st West, T-7th NWAACC Billy Jones
1997 14-12, 19-17 3rd West Billy Jones
1996 19-7, 28-11 2nd West, 3rd NWAACC Dan Spencer
1995 19-7, 28-13 2nd West, 3rd NWAACC Dan Spencer
1994 22-4, 27-9 1st West, 3rd NWAACC Dan Spencer
1993 10-16,24-19 2nd West, T-7th NWAACC Dan Spencer
1992 19-7, 24-15 1st West, T-7th NWAACC Dan Spencer
1991 15-10, 18-22 2nd West, T-5th NWAACC Ray Walker
1990 17-9, 27-15 2nd West, T-3rd NWAACC Ray Walker
1989 10-16, 13-23 3rd West Ray Walker
1988 10-16, 13-27 3rd West Bill Hayne
1987 11-15, 16-21 4th West Bill Hayne
1986 15-11, 20-15 3rd West Bill Hayne
1985 13-17, 15-20 4th West Bill Hayne
1984 4-18, 6-25 5th West Bill Hayne
1983 10-10, 12-17 4th West Tom Burmeister
1982 17-3, 20-11 1st West, T-7th NWAACC Tom Burmeister
1981 16-5, 24-9 1st West, 2nd NWAACC Tom Burmeister
1980 14-7, 21-12 2nd West, No tournament Tom Burmeister
1979 16-5, 26-10 2nd Central, T-5th NWAACC Tom Burmeister
1978 14-14, 21-21 2nd Central, T-7th NWAACC Tom Burmeister
1977 16-12 2nd Central, T-7th NWAACC Tom Burmeister
1976 26-2, 44-3 1st Puget Sound, 3rd NWAACC Ron Hopkins
1975 26-2, 36-5 1st Puget Sound, 1st NWAACC Ron Hopkins
1974 13-4, 29-6 2nd Puget Sound Ron Hopkins
1973 17-3, 28-10 2nd Puget Sound, 4th NWAACC Ron Hopkins
1972 16-4, 30-9 2nd Puget Sound, 2nd NWAACC Ron Hopkins
1971 15-5, 22-16 2nd North Jack Johnson
1970 12-4, 18-9 2nd North, 4th NWAACC Marv Nelson
1969 11-7 2nd North Marv Nelson
1968 10-7 2nd North Marv Nelson

Individual Season Records (start - '84, '97-'00)

HittingRecordPlayer (yr)
Batting Average .467 Tim Doyle ('82)
Runs 45 Jason Durham ('98)
Hits 75 Jason Durham ('98)
Dustin Knight ('00)
Doubles 16 Jason Durham ('97)
Triples 8 Jason Durham ('98)
Homeruns 17 Darrell Cloud ('90)
RBI 55 Dion Ruecker ('93)
Stolen Bases 28 Jason Durham ('98)

PitchingRecordPlayer (yr)
IP 98 Mike Finlayson ('73)
Wins 12 Kyle Nelson ('75)
Saves 6 Galbraith ('76)
Chris Zorich ('97)
ERA 0.58 Galbraith ('76)
CG 11 Kyle Nelson ('75)
Strikeouts 88 Kyle Nelson ('75)

Individual Season Records w/ Wood Bats (‘99-present)

HittingRecordPlayer
Batting Average .438 Dustin Knight ('00)
Runs 53 Kyle Baskett ('09)
Hits 75 Joash Brodin ('07)
Doubles 19 Aaron Johnson ('09)
Triples 4 Sid Sandstrom ('04)
Homeruns 10 Ryan Voelkel ('08)
RBI 49 Joash Brodin ('07)
Stolen Bases 39 Kyle Baskett ('09)

PitchingRecordPlayer (yr)
Innings Pitched 90.67 David Macey ('09)
Wins 7 Adam Balcom (7-4, '05)
  7 Joe Hagen (7-0, '07)
  7 Christian Scholl (7-3, '07)
  7 Jake Shadle (7-1, '09)
7 Cody Hebner (7-1, '11)
Saves 7 Zack Miller ('09)
ERA 1.10 Adam Balcom (81.7 IP '05)
  1.08 Levi Scronce (32.33 IP '07)
Complete Games 5 Adam Balcom ('05)
  5 James Douglas ('08)
Strikeouts 95 Cody Hebner ('11)
  92 Luke Goodion ('11i

Harry Russell NWAACC Tournament MVP

1979 - Tim Slavin (CO-MVP)

NWAACC All-Tournament Team

2009 - Zack Gagnon (3B)
2007 - Bryan Marquez (2B), Tyler Owens (3B), Colin Crouthamel (C)
1995 - Shaun Liechy (OF), Damon Minor (OF), James Bowman (P)

Western Division MVP

1998 - Jason Durham
1982 - Steve Gay
1980 - Tim Slavin
1974 - Dan Newell

NWAACC All Conference

2009 - Cody Brooks (SS), Kyle Baskett (OF)
2008 - Ryan Voelkel (1B)
2007 - Joash Brodin (CF)
2005 - Matt Fields (1B)
2000 - Dustin Knight (INF)
1996 - Ryan Harrison (OF) Shane Cronin (UTL), Dave Riske (P)

All-NWAACC - Western Division

2016 - 2nd Team - Matt Stuart (1B) and Alex Poltz (OF)
2015 - 2nd Team - Thomas Richards (OF)
2014 - 2nd Team - Blake Collins (C)
2013 - 1st Team - Anthony Thompson (Utl)
2012 - 2nd Team - Drew Fosnes (OF)
2011 - 1st Team - Cody Hebner (P), Bobby Jo Tannehill (SS) : 2nd Team - Drew Fosnes (OF), Luke Goodgion (P), Taylor Ausubn (UTL)
2010 - 1st Team - Zach Gagnon (3B), Tanner Nielsen (OF): 2nd Team - Jake Shadle (P)
2009 - 1st Team - David Macey (P), Jake Shadle (P), Zack Miller (P), Zack Gagnon (3B), Cody Brooks (SS), Kyle Baskett (OF), Aaron Johnson (Utl): 2nd Team - Jesse Mayfield (OF)
2008 - 1st Team - Christian Scholl (P), Ryan Voelkel (1B), Shane Colbert (IF); Kyle Baskett (OF) : 2nd Team - James Douglas (P), Brady Van Hoof (DH), David Neil (OF) 
2007 - 1st Team - Christian Scholl (P), Bryan Marquez (2B), Joash Brodin (CF)Colin Crouthamel (C), Ryan Voelkel (DH) : 2nd Team - Jeff Brooks (P), Joe Hagen (P), Kyle Mowatt (UTL)
2006 - 1st Team - Kyle Nunley (P), Bryan Marquez (3B), Brandon Kuykendall (OF), Joash Brodin (Utl): 2nd Team - Joel Nelson (P), Colin Crouthamel (C), Kyle Mowatt (1B), Shae Baumgartner (OF), Russell McGinnis (DH)
2005 - 1st Team - Kiki Castro (3B), Matt Fields (1B), Russell McGinnis (OF); Adam Ausen (C): 2nd Team - Greg Ford (OF), Adam Balcom (P)
2004 - 1st Team - Pedro Hawkins (OF), Sid Sandstrom (DH), Enrique Castro (1B), Kyle Eley (3B): 2nd Team - Adam Balcom (SP), Matt Regan (RP), Chad Remien (Utl)
2003 - 1st Team - Casey Wilton (INF): 2nd Team - Tanner Swanson (UTL), Mike Tachell (RP), Andy Schmuck (OF)
2002 - 1st Team - Scott Santman (UTL): 2nd Team - Casey Wilton (IF), Jimmy Wobert (IF), Vince Pelagio (OF), Sammy Joseph (DH)
2001 - 1st Team - Scott Santman (IF), Mike Phillips (OF), Nick Tanner (UTL): 2nd Team - Matt Anderson (SP), Lester Reedy (RP)
2000 - 1st Team - Dustin Knight (IF), Kyle Beavert (OF): 2nd Team - Kris Lamm (IF), Jason Wunder (IF), Mike Phillips (OF), Jared Goetz (DH), Rob Pogue (UTL)
1999 - 1st Team - Rob Pogue (IF), Kris Lamm (UTL)2nd Team - Ryan Kohlmeier (IF), Chance Wilton (OF), Blake Housel (C), Josh Burtis (P)
1998 - 1st Team - Todd Dow (IF), Jason Durham (IF), Rodney Gott (OF), Jake Willis (OF), Ryan Shultz (C), Tyler Willis (P), Levi Frary (RP): 2nd Team - Spencer Allen (IF), Shane Sehlin (IF), Jeremiah Croke (OF), Eric Borrego (P)
1997 - 1st Team - Jason Durham (IF), D.J. Penick (IF), Jake Willis (OF), Woody Heath (P)2nd Team - Brandon Erdmier (OF), Jeremiah Wild (C), Matt Rene (P)
1996 - 1st Team - Jack Kernodle (IF), Troy Schader (IF), Ryan Harrison (OF), D.J. Penick (DH), Shane Cronin (UTL), Dave Riske (P), Brian Hinchy (RP): 2nd Team - Ryan Mebust (DH), Ryan Schultz (C), Jeff Brown (P)
1988 - Duane Christensen
1986 - Shawn Butler (P)
1983 - Tom Gygi
1982 - Tim Doyle (SS), Phil Misley (3B), Trop Phelps (OF), Darrin Swanson (P), Craig Martin (DH)
1981 - Walt Smith (OF), Steve Gay (P)
1980 - Tim Slavin (OF)
1979 - Kevin Magraw (C)
1978 - Dave Callow (OF)
1974 - Dan Newell (SS), Fred Lea (P), Tom Repp (OF), Pete Piedra (OF), Scott Forbes
1973 - Dan Newell (SS), Tom Dickson (1B), Tim Turell (3B), Larry Niven (C), Tom Repp (OF), Pete Piedra (OF), Mike Finlayson (P)
1971 - Larry Lein (C), Darwin Jacobsen (2B), Larry Beckler (P)

Western Division Coach of the Year

1998 - Billy Jones
1986 - Bill Hayne