Campus Life

Women's Fastpitch Softball

 

Introduction

Green River fastpitch softball has long held a strong tradition of providing participation for female athletes in the South Sound region since the program’s inception in 1980.

Our women's teams have competed in the NW Athletic Conference (NWAC) since 1983 when fastpitch softball became recognized in the state of Washington. Green River won the first NWAACC championship in 1983 and followed up again in 1986 on their way to ten consecutive tournament appearances.

Gator softball is proud of its reputation for developing student athletes who are committed to achieving their academic, athletic and personal goals. In 2012, Green River standout infielder Jen Sweet received the opportunity to play at NCAA Division I Seattle University. 


Softball

For additional information about our fastpitch softball program contact head coach, Gary Overall.

Meet the Team

2015 Roster

2015 Green River womens fastpitch softball team

#NamePosYRHTHometown / High School
2 Kari Grow 2B FR 5'2 Selah / Selah
4 Heather Prettyman P FR 5'2 Bonney Lake / Auburn Riverside
5 Allie Allen C FR 5'4 Selah / Selah
7 Alexis Chafton C FR 5'0 Vancouver / Prairie
8 Alexis Cabey OF FR 5'8 Taylorsville, UT / Juan Diego
10 Morgan Frost 3B FR 5'8 Yakima / Eisenhower
11 Aris Califano CF SO 5'4 Renton / Liberty
12 Ashley Starke SS SO 5'7 Kent / Kentlake
16 Rylie Decker Utl FR 5'1 Auburn / Mountainview
19 Marissa Gardner OF FR 5'8 Silver Lake / Toutle Lake 
20 Cherry Alejo P FR 5'3 Seattle / Kent Meridian
22 Janae Haslett P/1B FR 5'7 Spanaway / Spanaway Lake

Meet the Coaches

Head Coach:  Gary Overall


Assistant Coach: 

Schedule

2015 Season

DateOpponentLocationResultTimeRecord
Sat Mar 7 Everett Lacey, WA L  1-9 0-1
Sat Mar 7 SW Oregon Lacey, WA L  1- 10   0-2
Sun Mar 8 Lower Columbia Lacey, WA L  1-13   0-3
Sun Mar 8 Bellevue Lacey, WA L  5-24   0-4
Tue Mar 10 at Edmonds Edmonds, WA L  1-11
L  7-9
0-6
Sat Mar 14 at Yakima Yakima, WA W 10-9 (8) 1-6
Sat Mar 14 Spokane Yakima, WA L  1-11   1-7
Sat Mar 14 Big Bend Yakima, WA L  5-19   1-8
Tue Mar 17 Shoreline Service Club  W  7-6
L  9-12
  2-9
Tue Mar 24 Eastern Washington RAC - Lacey

W  14-5
W  18-10

  4-9
Wed Mar 25 Clark RAC - Lacey L  5-6
L  5-8
4-11
Fri Apr 3 Centralia Service Club L  3-12
L  7-10
0-2, 4-13
Tue Apr 6 at So Puget Sound Lacey, WA W by Forfeit  2-2, 6-13
Thu Apr 9 Grays Harbor Service Club W 13-5 
L  11-13
  3-3, 7-14
Wed Apr 15 at Highline Des Moines, WA L  5-9
L  8-9
3-5, 7-16
  NWAC Crossover Tournament
Sat Apr 18 Columbia Basin Yakima, WA L  4-19   7-17
Sat Apr 18 Clark Yakima, WA L  6-15   7-18
Sun Apr 19 Douglas Yakima, WA L  1-10   7-19
Sun Apr 19 Walla Walla Yakima, WA W  9-6   8-19
Sat Apr 25 at Centralia Centralia, WA L  1-5
L  1-9
3-7, 8-21
Thu Apr 30 at Pierce Heritage Park L  8-9 (8)
L  5-13
3-9, 8-23
Sat May 2 at Grays Harbor Aberdeen L  6-7
L  4-10
3-11, 8-25
Tue May 5 Highline Service Club W  13-9
W  11-3 
5-11, 10-25
Fri May 8 Pierce Service Club W 13-6
L 8-17
  6-12, 11-26
Note - Times and Location are subject to change.
Bold text indicates home games

History

Year by Year Record

YearRecordFinishCoach
2015 6-12, 11-26 T 4th - West Kaylee Powell
2014 5-18, 3-9
2-6, 2-6
5th - West Al Simons
Kaylee Powell
2013 7-24, 5-15 5th - West Dani McKay
2012 9-26, 5-19 5th - West Dani McKay
2011 18-14, 17-12 4th West - NWAACC Brian Embery
2010 17-13, 20-17 4th West - NWAACC Scott Dillinger
2009 10-12, 10-14 3rd West - NWAACC Scott Dillinger
2008 7-23, 7-27 5th West Scott Dillinger
2007 1-29, 1-37 6th West Gary Jones
2006 0-30, 0-38 6th West Gary Jones
2005 20-12, 21-19 4th Northwest - NWAACC Gary Jones
2004 19-13, 22-19 T-4th North Gary Jones
2003 14-18, 14-24 6th North Gary Jones
2002 26-6, 32-12 3rd North, NWAACC Marty Martin
2001 21-11, 30-17 3rd North, T-7th NWAACC Mark Anderton
2000 3-23, 5-29 10th Southwest Mark Anderton
1999 1-25, 1-29 10th Southwest Lawrence Shaull
1998 4-22, 6-28 10th Southwest Lawrence Shaull
1997 12-14, 12-16 7th Southwest Lawrence Shaull
1996 11-15, 13-21 5th West Lawrence Shaull
1995 2-24, 4-26 8th West Lawrence Shaull
1994 8-14, 11-19 5th West Phil Scott
1993 7-14, 11-23 5th West Rick Noren
1992 7-8, 15-16 3rd South, T-7th NWAACC Rick Noren
1991 13-6, 24-13 2nd South, 2nd NWAACC Rick Noren
1990 15-5, 24-15 1st South, 2nd NWAACC Harry Beggs
1989 16-13, 19-17 3rd West, T-5th NWAACC Harry Beggs
1988 21-6, 30-11 1st South, 3rd NWAACC Harry Beggs
1987 28-4, 32-5 1st South, 3rd NWAACC Harry Beggs
1986 24-2, 31-4 1st South, 1st NWAACC Harry Beggs
1985 23-9 3rd Region I, 3rd NWAACC Harry Beggs
1984 20-4, 32-9 1st League, 2nd NWAACC Harry Beggs
1983 22-2, 38-7 1st League, 1st NWAACC Harry Beggs
1982 10-13 Slowpitch: 5th League Jan Kochel
1981 17-11 Slowpitch: 4th NWAACC Jan Kochel
1980 11-13 Slowpitch: 5th League Jan Kochel

All-NWAACC (Division)

2015 - First Team: Aris Califano (CF) and Morgan Frost (3B)
2015 - Second Team: Ashley Starke (SS), Cherry Alejo (U) and Allie Allen (C) 
2014 - First Team: Aris Califano (CF) Second Team: Kenicia McClellan (1B) and Rachel Barcena (P)
2013 - First Team: Hani Kihananui (SS) and Sarah King (CF). Second Team: Kenicia McClellan (1B) 
2012 - First Team: Hani Kihananui (SS) and Jen Sweet (2nd), Cassy Duschel (C)
2011 - First Team: Alexa Derrick (P), Samantha Beckler (1B), Cassy Duschel (Utl)  
2011 - Second Team: Sharidan Snyder (CF) 
2010 - First Team: Caitlyn Duggan (P) and Carrie Crookshank (3B)
2010 - Second Team: Tarah Pierce (SS), Roxann Schwarz (C), Alexa Derrick (Utl) and Kayla Evans (Utl)
2009 - First Team: Caitlyn Duggan (P) and Sarah King (SS) 
2009 - Second Team: Melissa Bernasconi (OF), MariJo Fraser (C), Megan Larsen (Utl), and Kayln Neils (3B)
2008 - Second Team: Kaylee Powell (C) and Annie Rosenberg (OF)
2007 - None
2006 - Second Team: Katie Gronowick (OF) and Trish Mowatt (Utl)
2005 - First Team: Rene Kilgore (OF) and Lauren Morales (C),
2005 - Second Team: Erica Kuchciak and Jen Werner. Pitcher of the Year:  Rachel Mathews
2004 - First Team: Carmen Norton (OF), Second Team: Melissa Rutherford (SS), Lauren Morales (C), Rachel Mathews (P)
2003 - First Team: Carmen Norton (3B), Second Team: Jackie Louwsma (UTL), Melissa Rutherford (SS)
2002 - First Team: Dana Gesner (1B), Heather Sankey (OF), Second Team: Becca Adams (2B),  Cassie Wesson (OF)
2001 - First Team: Heather Sankey (OF),  Second Team: Erica Mosley (3B), Cassie Wesson (OF), Holly Laswell (2B)
2000 - None
1999 - None
1995 - Second Team: Carrie Schoeppach (OF)
1994 - Jenny Kindle (UTL)
1992 - Jennifer Reid (SS)
1986 - Diane Brummer (C), Jill Brambrink (2B), Theresa Tibbs (SS), Lynette Keehnel (OF), Linda Lewallen (P), Debbie Havens (DH)
1983 - Reggie Kincaid (P), Beth Strayer (OF), Malinda Hargitt (2B), Cindy Boyd (C)

NWAACC Tournament MVP

1990 - Karen Shuall
1986 - Diana Brummer
1983 - Regina Kincaid

All-NWAACC Academic

2013 - Madison Mainard and Sara King
2014 - Destiny McDonald
2015 - Aris Califano

All Tournament Team

1984 - Cindy Boyd (C), Tina Crawford (OF)

Coaches All-Time Records

Coach (Years)Won-LossWinning %
Harry Beggs (1983-90) 229-77 .748
Marty Martin (2002) 32-12 .727
Brian Embery (2011) 18-14 .563
Rick Noren (1991-93) 50-52 .490
Mark Anderton (2000-01) 35-46 .432
Scott Dillinger (2008-10) 37-58 .389
Phil Scott (1994) 11-19 .370
Gary Jones (2003-07) 58-137 .297
Kaylee Powell (2014-15) 13-32 .289
Dani McKay (2012-13) 16-50 .242
Lawrence Shaull (1995-99) 36-120 .230
Al Simons (2014) 5-18 .217

Coach of the Year

1986 - Harry Beggs