Women's Basketball Schedule

2021-22 Schedule

COVID Update:

Visitors will be asked to complete the GRC health attestation.

Masks must be worn by spectators at all times, unless eating. The use of N95 or KN95 masks are highly encouraged. Spectators will be asked to sit with members of their immediate household only and distance themselves from other groups.

Home Games will be streamed and can be viewed on the nwacsportsnetwork.com

DateOpponentResultRecordLocationTimeTop Performers
  Preseason/Non-League          
Thurs, Nov. 11th Bellevue Jamboree     Bellevue, WA TBD  
Fri, Nov. 19th Wenatchee Valley (Wenatchee Tournament L, 56-69  0-1  Wenatchee, WA 8:00pm

Cassie Pugmire- 13

Bayleigh Harder- 10

Manmeet Dhaliwal- 10 

Sat, Nov. 20th Spokane (Wenatchee Tournament) L, 52-58  0-2  Wenatchee, WA 1:00pm Bayleigh Harder- 21 
Sun, Nov. 21st Walla Walla (Wenatchee Tournament) L, 52-66  0-3  Wenatchee, WA 1:00pm

Janae Kamala-14

Saydee Anderson-13 

Mon, Nov. 29th at Olympic L, 48-53 0-4  Bremerton, WA 5:00pm Bayleigh Harder-27 
Tues, Nov. 30th at Whatcom L, 62-71 0-5  Bellingham, WA 7:00pm

Saydee Anderson-15

Bayleigh Harder-12 

Sat, Dec. 4th at Blue Mountain L, 48-78  0-6  Pendleton, OR 6:00pm

Cassie Pugmire- 17

Saydee Anderson- 12 

Fri, Dec. 10th Linn Benton  L, 43-62  0-7 Green River 6:30pm

Bayleigh Harder-9

Abby Mundy- 8 

Sat, Dec. 11th Columbia Basin  L, 42-51  0-8 Green River 2:00pm

Bayleigh Harder-15

Abby Mundy- 7 

Thur, Dec. 16th Portland (NWAC Crossover) W, 62-53  1-8  Edmonds, WA  5:00pm

Bayleigh Harder-20

Janae Kalama-14 

Sat, Dec. 18th North Idaho (NWAC Crossover) L, 43-52  1-9  Edmonds, WA 10:00am

Janae Kalama-15

Sara Broadhead-9 

Tue, Dec. 28th Olympic (Skagit Tournament) - CANCELLED     Mount Vernon, WA 12:00pm  
Wed, Dec. 29th Douglas (Skagit Tournament) - CANCELLED     Mount Vernon, WA 4:00pm  
Thur, Dec. 30th Everett (Skagit Tournament) - CANCELLED     Mount Vernon, WA 4:00pm  
             
  Western Region League Games          
Wed, Jan 19th at Lower Columbia L,33-68 0-1, 1-10  Longview, WA 5:30pm

Janae Kalama-7

 Saydee Anderson-6

Sat, Jan. 22nd Centralia L, 34-62 0-2, 1-11  Green River  2:00pm

Abby Mundy-16

Janae Kalama-5 

Wed, Jan. 26th at Pierce W, 45-40  1-2, 2-11  Lakewood, WA 5:30pm

Janae Kalama-11

Abby Mundy-8 

Wed, Feb. 2nd at Highline L, 55-62  1-3, 2-12  Des Moines, WA 5:00pm

Janae Kalama-15

Saydee Anderson-10 

Sat, Feb 5th South Puget Sound L, 50-58  1-4, 2-13  Green River 6:00pm

Baleigh Harder-16 

Saydee Anderson-12

Wed, Feb 9th BYE (No Grays Harbor WBB Team)          
Sat, Feb 12th Tacoma W, 78-65  2-4, 3-13  Green River 2:00pm

Abby Mundy-17

Saydee Anderson-16

Bayleigh Harder-14 

Wed, Feb 16th Lower Columbia L, 45-82 2-5, 3-14  Green River 5:30pm

Janae Kalama-12

Abby Mundy-10

Bayleigh Harder-10 

Sat, Feb. 19th at Centralia L, 40-74 2-6, 3-15  Centralia, WA 5:00pm

Janae Kalama-14

Abby Mundy- 9 

Wed, Feb 23rd Pierce W, 54-43  3-6, 4-15  Green River  5:30pm

Bayleigh Harder-17

Janae Kalama-17

Abby Mundy-11 

Sat, Feb 26th Highline* Sophomore Night W, 56-45  4-6, 5-15  Green River 2:00pm

Abby Mundy-18

Saydee Anderson-16

Janae Kalama- 12 

Wed, Mar 2 at South Puget Sound L, 60-54  4-7, 5-16  Olympia, WA 5:30pm

Bayleigh Harder- 15

Janae Kalama- 14

Abby Mundy- 12 

Sat, Mar 5 BYE (No Grays Harbor WBB Team)          
Wed, Mar 9 at Tacoma W, 60-55  5-7, 6-16  Tacoma, WA 5:30pm

Bayleigh Harder-17

Janae Kalama- 17

Abby Mundy-16 

             
March 17-20th NWAC Sweet 16     Everett, WA TBD  
March 26-27th NWAC Final Four     Everett, WA  TBD  
             
Note: Bold text indicates home game.